Rozvoj

Nový datový portál zpřístupňuje data, mapy a informace z kraje

Královéhradecký kraj vytvořil datový portál, jehož prostřednictvím veřejnosti zpřístupňuje v přehledné a srozumitelné podobě nejen takzvaná otevřená data, ale nabízí i analýzy, grafy, infografiky a datové výstupy.
Nový datový portál zpřístupňuje data, mapy a informace z kraje

Webový portál www.datakhk.cz slouží také jako užitečný rozcestník pro krajské portály a aplikace.

Uživatelé na datovém webu zjistí, jak vypadá Královéhradecký kraj z pohledu statistických dat. Výstupy se zde nacházejí v různých formách a na základě těchto údajů je možné vytvořit podklady k různým rozhodovacím procesům, případně je studenti mohou využít jako podklady pro své práce.

Pro pohodlné sdílení informací slouží takzvané datové karty. Z nich lze vyčíst řadu zajímavých informací, které poskytují ucelený obraz o regionu. Tyto karty lze pohodlně sdílet, analyzovat či srovnávat s jinými roky.

Datový portál však funguje i jako velmi užitečný a přehledný rozcestník. Královéhradecký kraj má 15 portálů a 29 aplikací, které poskytují cenné informace pro veřejnost. Je to například portál regionálního rozvoje zaměřený na dobrou praxi, dotace a chytrá řešení nebo krajský dotační portál, případně aplikace mapující výkresy územních plánů obcí. Část webu www.datakhk.cz je tak speciálně věnovaná těmto portálům a uživatele snadno nasměřuje na příslušné internetové stránky k informacím, které hledá. 

Krajský datový portál obsahuje také nový katalog 55 sad otevřených dat a umožňuje zcela jiný pohled běžným uživatelům na zpřístupněné datové sady. Kraj otevřená data poskytuje již od roku 2018, uživatelé mají díky tomu volný přístup k informacím například ze školství, veřejné dopravy či krajských příspěvkových organizací.

Sdílejte na sociálních sítích